RESULTS OF THE 2018/2019 NATIONAL CREATIVE WRITING COMPETITION FOR CHILDREN
- WINNERS & HONOURABLE MENTIONS


Category A (5-8 years old)

First Prize - The Necklace by Precious Chika Arinze, The Redeemer’s International School,
Kano, Kano State

Second Prize - The Brave Girl by Chimamanda Ezeoke, Adorable British School, Awka, Anambra State

Third Prize - The Mad Man At The Village Square by Fareedah Teniola Odewale, AUN Elementary Academy, Yola, Adamawa State

Honourable Mentions:
(i)  Colours by Tamunotonye David Tobin, Seacrest School, Port Harcourt, Rivers State 

(ii)  The Brave Girl by McKenzie Francis, Scholarsland Academy, Kubwa, Abuja, FCT 

(iii)  The Brave Girl by Gift Joshua, Divine Grace Academy, Jos, Plateau State


Category B (9-12 years old)

First Prize: The Brave Girl by Damilola Afolabi, Brisk International Academy, Madalla, Niger
State

Second Prize: Two-square Meal (My Family’s Secret) by Sejal Bajaj, Nigerian Tullip International College, Wuse 2, Abuja, FCT

Third Prize: Tie between After The Rain by Oluwafeyisayo Odusanya, Zamani College, Kaduna State AND The City of Colours by Emori Emmanuel, Agweliwhuye Miracle, Silas Martha A. and Danjuma Isaac, LEA Primary School, Jabi, FCT


Honourable Mentions:
(i)  The Mad Man By The Village Square by Imani Kelvin Otung, Ascenders Christian School, Rivers State 

(ii)  After The Rain by Michael Obasi, Crown Heights Academy, Port Harcourt, Rivers State 

(iii)  The Necklace by Munachimso Okoli, CITA International School, Port Harcourt, Rivers State 

(iv)  The Brave Girl by Kabir Habib, Noble Guide Academy, Abuja, FCT 

(v)  The Brave Girl by Idoko Sean, Lela Blossom Schools, Abuja, FCT 

(vi)  The Necklace by Alma Onwuhafua, Mary Travis School, Kaduna, Kaduna State 

(vii)  After The Rain by Arowolo Tamilore, Amville School, Ilupeju, Lagos State 

(viii)  Colours by Muhammad Umar Lugga, Albishir Orchard Children School, Gusau, 
Zamfara State 

(ix)  My Family Secret by Sa’iha Ahmad Sulaiman, Jabiru Abdullahi Memorial Primary 
School, Katsina State 

(x)  Colours by Fatima Abiodun Imam, First Age Private School, Kubwa, FCT 

(xi)  The Witness by Jacinta Olibie, British Spring College, Awka, Anambra State 

(xii)  Madman by the Village Square by Nadira Nasir, Sunrise International School, Abuja, 
FCT 

(xiii)  The Brave Girl by Immanuel Antigha, Tusteps Academy, Uyo, Akwa Ibom State 

(xiv)  The Madman by The Village Square by Chinonso Eyinnaya M., L.E.A Primary School 
Galadima, Abuja, FCT 

(xv)  Witness by Maryam Aliyu Dan’azumi, Government Girls’ College, Damaturu, Yobe 
State 



CATEGORY C (13-16 years old)

First Prize: The Witness by Remita Odigbo, Deeper Life High School, Mowe, Ogun State

Second Prize: Shrouded in Mystery by Zerik Galadima, Zamani College, Kaduna, Kaduna State

Third Prize: The Mad Man by The Village Square by Radiyah Temitayo Kareem, Canadian Independent College, Ontario, Canada

Honourable Mentions:
(i)  The Final Match by Samuel Oyekanmi, Africa Community School, Abuja, FCT 

(ii)  Redemption based on the theme, ‘The Witness’ by Ndukwu Chibundom 
Kaosisochukwu, Krosa Model School, Amawbia, Anambra State 

(iii)  The Brave Girl And The Animal With Many Colours by Ruth Markus, Usman Musa, 
Zakariyah Joy, Emmanuel Chinenye .F., and Sanusi Zulihat, LEA Primary School, Jabi, Abuja 

(iv)  The Necklace by Theophilus Oluwafarahnmi Awe, Destiny International College, Osogbo, Osun State 

(v)  My Family’s Secret by Charity Ibrahim, Ivan Private Schools, Maiduguri, Borno State 

(vi)  The Witness by Etinosa-Chris Egharevba, Bright Stars Model Secondary School, Uyo, 
Akwa Ibom State 

(vii)  The Witness by Keturah Pius Simon, Namu Model Secondary School, Maiduguri, 
Borno State 



SCHOOL CATEGORY

First Prize: Zamani College, Kaduna, Kaduna State

Second Prize:  LEA Primary School, Jabi, FCT

Third Prize: Deeper Life High School, Mowe, Ogun State

Support

News & Information

Connect with Us

Search